Google dokonał ciekawej analizy płacowej na podstawie płci. Po oszacowaniu wszystkich czynników okazało się, że niektórzy mężczyźni w firmie… zarabiają za mało!

Google, tak jak i inne firmy z Doliny Krzemowej, wprowadza u siebie politykę równościową. Oprócz walki z molestowaniem seksualnym wziął na tapetę kwestię płacową. Jest to konsekwencja rzekomej dyskryminacji kobiet w płacach, której efektem jest zbiorowy proces przeciwko Google. W ramach „wyrównania” płac 10 677 pracowników, których pensje były do tej pory niedoszacowane, dostało 9,7 miliona dolarów.

Jednak po dokonaniu analizy dokonanej przez głównego analityka firmy Lauren Barbato, okazało się, że w jednej grupie niższego szczebla pracowników informatycy płci męskiej dostali zdecydowanie nieadekwatną do ich dokonań i pracy rekompensatę niż kobiety z tego samego szczebla. 

Google przeanalizował każdą grupę stanowisk o łącznej liczbie co najmniej 30 pracowników i co najmniej pięciu w grupie demograficznej. Analiza obejmowała 91 procent pracowników Google.

Nasza analiza zapewnia, że ​​wynagrodzenie jest sprawiedliwe dla pracowników za tę samą pracę, na tym samym poziomie, w tej samej lokalizacji i wydajności, ale wiemy, że to tylko część kwestii. Są jeszcze oceny wydajności i wynagrodzenie za wyniki promocji. W tym roku przeprowadzamy kompleksowy przegląd tych procesów, aby upewnić się, że wyniki są sprawiedliwe dla wszystkich pracowników. – twierdzi Lauren Barbato.

Sprawa dyskryminacji mężczyzn, zwłaszcza białych i Azjatów, w Google jednak nie jest nowością. W 2018 roku James Damore, były pracownik Google, złożył pozew przeciwko firmie, która jego zdaniem dyskryminuje osoby o poglądach konserwatywnych, zwłaszcza mężczyzn. Wcześniej napisał on obszerną notatkę, w której stwierdził, że kobiety mniej interesują się technologiami i działem IT niż mężczyźni. Za to został zwolniony z firmy.

źródło: CNBC

Mężczyzna racjonalny

Czy jesteś wystarczająco pewny siebie, żeby jak prawdziwy mężczyzna przyjąć odtrącenie na klatę, uśmiechnąć się nonszalancko i wrócić po więcej?
Czy może uciekniesz, odcinając się od reszty świata za wygodnym buforem?
Przekonaj się!