Lekarz z zakładu poprawczego w Los Angeles nakazał 16-letniemu chłopcu terapię estrogenową po tym, jak stwierdził u niego zaburzenia opozycyjno-buntownicze, objawiające się agresją i buntem. Po 13 dniach terapii chłopiec zaczął mieć poważne problemy hormonalne i ginekomastię. Rodzina chłopca chce pozwać lekarza. 

Nieprawidłowe leczenie

16-latek trafił do zakładu poprawczego w czerwcu 2019 roku. Dwa dni później lekarz stwierdził u niego podwyższony poziom testosteronu, co zostało zdiagnozowane jako zaburzenie opozycyjno-buntownicze (ODD). Lekarz zalecił terapię hormonalną polegającym na codziennym przyjmowaniu estrogenów. Po 13 dniach od rozpoczęcia terapii, chłopiec zaczął mieć wyraźne problemy hormonalne. Zaczęły rosnąć mu piersi. 

Specjaliści uważają, że popełniono poważny błąd w sztuce medycznej. Zdaniem profesora psychiatrii klinicznej Jamesa McGougha ODD nie leczy się za pomocą terapii hormonalnej. 

Estrogen nie jest sposobem na leczenie ODD. Jestem o tym absolutnie przekonany. Nigdzie nie ma informacji, która zaleca stosowanie estrogenu w leczeniu ODD. – twierdzi lekarz.

Rodzina chłopca postanowiła pozwać lekarza, który zalecił terapię. Jak ustalił portal „Los Angeles Times”, lekarzem prowadzącym terapię był dr Danny Wang. Departament Zdrowia hrabstwa Los Angeles, który nadzoruje działania szpitali w zakładach poprawczych, powstrzymał się od komentarza. W wiadomości e-mail do redakcji „LAT” napisał jedynie, że dr Wang pracuje dla nich od 2012 roku.

Ojciec chłopca: „Nic nie wiedzieliśmy o terapii!” 

Według dokumentacji medycznej dr Wang zalecił codzienne przyjmowanie dawki 2 miligramów estrogenu. Rodzice chłopca nie mieli pojęcia na temat terapii. Lekarze są zgodni co do tego, że rodzice powinni móc wyrazić zgodę na tak inwazyjną terapię. Jak mówi ojciec chłopca, o terapii syna dowiedział się dopiero w lipcu 2019 roku.

Kiedy dowiedziałem się o tym, że [mój syn] bierze pigułki,  pomyślałem: „Dlaczego nie zapytali mnie o zgodę?”. Gdy dowiedziałem się, co to za pigułki, pomyślałem, że to okropne. On ma tylko 16 lat, a oni zmuszali go do brania [tych pigułek]”. – powiedział ojciec chłopca.

Ostatecznie po 13 dniach terapia została zakończona, gdy chłopiec zaczął narzekać na widoczne skutki uboczne i wyraźnie odmawiał leczenia. Dlaczego w ogóle zgodził się na branie tych pigułek? Z jego zeznań wynika, że bał się konsekwencji odmowy. 

Nieznane są okoliczności osadzenia chłopca w zakładzie poprawczym. Wiadomo jedynie, że został zwolniony z niego w kwietniu bieżącego roku.  Ojciec chłopca wyznał, że terapia hormonalna wywarła dalekosiężny wpływ na zachowanie jego syna. Wedle jego słów po powrocie do domu z zakładu poprawczego stał się aspołeczny i bojaźliwy.

Stał się inną osobą. Chce jedynie przesiadywać w swoim pokoju i praktycznie nie wychodzi z niego przez cały dzień. Nigdy taki nie był. – twierdzi ojciec.

Czym jest ODD?

Zaburzenie opozycyjno-buntownicze to zaburzenie wieku dziecięcego, polegające na nieustannym buncie, kwestionowaniu autorytetów, prowokacyjnym zachowaniu, atakach agresji i złości. Często może prowadzić do zachowań niezgodnych z prawem m.in. do kradzieży, włamań, bójek, picia alkoholu i zażywania narkotyków. Najczęściej diagnozuje się je w wieku od 6 do 12 lat. Zdaniem ekspertów absolutnie nie wolno stosować w przypadku tej choroby terapii hormonalnej, która może jeszcze bardziej pogorszyć stan pacjenta.

źródło: Los Angeles Times, Centrum Dobrej Terapii

Mężczyzna racjonalny

Czy jesteś wystarczająco pewny siebie, żeby jak prawdziwy mężczyzna przyjąć odtrącenie na klatę, uśmiechnąć się nonszalancko i wrócić po więcej?
Czy może uciekniesz, odcinając się od reszty świata za wygodnym buforem?
Przekonaj się!