Mimo że w Hollywood raczej dominuje obecnie narracja profeministyczna, to powstało kilka dzieł, które poruszały temat dyskryminacji mężczyzn i ojców w przestrzeni publicznej oraz problemów relacji damsko-męskich widzianych oczami mężczyzn. Oto kilka filmów, nie tylko amerykańskich, ale europejskich, które postanowiłem wyróżnić. 

Tematy podejmowane w filmach są różne. Od ciężkich filmów psychologicznych o seryjnych mordercach, po komedie romantyczne, roztaczające przed widzami słodką i niewinną wizję miłości dwojga ludzi. Często też w filmach porusza się problemy społeczne. Takim głośnym filmem z ostatnich lat był „Plac Zbawiciela” małżeństwa Krauze na temat toksycznej teściowej, która wraz z synem znęcała się psychicznie nad swoją synową.

Twórcy tego typu dzieł nie ominęli też problemów, które dotyczą mężczyzn. Najbardziej nośnym tematem są sprawy rozwodowe, ale są też filmy na temat relacji damsko-męskich z perspektywy mężczyzn, a nawet na temat molestowania czy stalkingu. Oto 8 filmów, które ze względu na fabułę postanowiłem wyróżnić. 

1. Sprawa Kramerów (1979)

Ted Kramer jest pochłonięty pracą w jednej z nowojorskich korporacji. Próbuje zdobyć awans na wyższe stanowisko. Tymczasem nagle jego żona postanawia ni stąd, ni zowąd wyjechać. Zostawia mu pod opieką 7-letniego syna, który do tej pory był głównie wychowywany przez nią. Ted, postawiony przed faktem dokonanym, próbuje łączyć opiekę nad synem z walką o awans. Ojca i syna zaczyna łączyć szczególna więź. Jednak, gdy wydaje się już, że sytuacja jest stabilna, jego żona wysyła mu pozew rozwodowy, domagając się opieki nad synem.

Oscarowa ekranizacja Roberta Bentona to jeden z pierwszych filmowych tematów, gdzie w ogóle poruszono problem rozwodu i opieki nad dzieckiem. Co więcej, pierwszy raz pokazano, jak nierówną walkę z aparatem administracyjno-urzędniczym musi stoczyć ojciec, żeby móc zajmować się dzieckiem. Ten film to absolutna klasyka kina, więc polecam wam w szczególności go obejrzeć, jeśli nie mieliście do tej pory okazji.

2. Polowanie (2012)

Lucas jest opiekunem przedszkola w małej wiosce w Danii. To niewielka społeczność, gdzie każdy każdego zna, a wielką pasją miejscowych mężczyzn jest polowanie w pobliskich lasach. Na takie polowania Lucas chodzi często ze swoim najlepszym przyjacielem Theo, który miał małą córkę Klarę, chodzącą do przedszkola, w którym Lucas pełni rolę opiekuna. Dziewczynka w wyniku nieporozumienia postanowiła zemścić się na swoim opiekunie, oskarżając go o molestowanie seksualne. Od tej pory cała miejscowość oraz najlepszy przyjaciel zwrócili się przeciwko niemu.

Film jest świetny, zwłaszcza w erze #metoo, ponieważ pokazuje, jak łatwo zwykłe, bezpodstawne oskarżenie potrafi zniszczyć człowieka. W tym kontekście najbardziej w pamięć zapadają słowa, które wypowiada dyrektorka przedszkola: „Wierzę dzieciom. Dzieci nie kłamią” Genialna rola Madsa Mikkelsena, nagrodzonego za ten film Złotą Palmą na festiwalu w Cannes, który wcześniej zagrał przeciwnika Jamesa Bonda w „Cassino Royale”.

3. W sieci (1994)

Tom Sanders to ceniony specjalista w firmie komputerowej oraz wierny i przykładny mąż. Jego dotychczasowe, spokojne życie jednak się zmienia, gdy stanowisko, na które polował, obejmuje… jego była kochanka (grana przez Demi Moore), stając się bezpośrednią przełożoną Toma. Zaprosiła go wieczorem do swojego biura, a gdy ten przyszedł, zaczęła się do niego ostro dobierać. Ostatecznie udało mu się uciec z biura, jednak następnego dnia spotyka go w firmie przykra niespodzianka – jego była kochanka oskarżyła go o molestowanie seksualne. Tom musi teraz udowodnić przed komisją dyscyplinarną, że to on jest ofiarą, a nie jego nowa szefowa.

Film bardzo dobrze pokazuje dwa problemy. Pierwszy to problem molestowania seksualnego mężczyzn, który jest bagatelizowany. Drugi to problem z udowodnieniem swojej niewinności, gdy dochodzi do oskarżenia. O losie głównego bohatera zadecydował kompletny przypadek, ale więcej wam nie zdradzę – zachęcam do obejrzenia filmu w całości.

4. Tato (1995)

Absolutna klasyka polskiego kina lat 90-tych. Kto nie zna, musi jak najszybciej nadrobić zaległości!

Michał to ciężko pracujący operator filmowy, który wieczory po pracy lubi spędzać przy szklaneczce dobrej whiskey oraz oglądając mecz w telewizji. Ma jednak poważny problem – jego żona cierpi na poważne zaburzenia psychiczne, które postępują coraz bardziej. W pewnym momencie postanawia rozwieść się z mężem. Nieświadomy niczego Michał staję się ofiarą niesprawiedliwego, seksistowskiego sądu oraz teściowej, która uniemożliwia mu jakikolwiek kontakt z własną córką. Mężczyzna postanawia porwać dziecko.

Film ten może być bardzo ciężki w odbiorze, zwłaszcza dla ojców, którzy osobiście doświadczyli takiego traktowania w sądach rodzinnych. Mimo to polecam go obejrzeć, bo być może ktoś odnajdzie siebie w głównym bohaterze. Warto dodać, że Maciej Ślesicki historię oparł na prawdziwych historiach sądowych. Więc możemy spokojnie powiedzieć, że scenariusz do tego filmu napisało, niestety, samo życie.

5. Testosteron (2005)

W zamierzeniu komedia, która rzeczywiście miała kilka zabawnych momentów. Jednak nie kunszt komediowy w tym filmie najbardziej zasługuję na pochwałę, ale pokazanie problemów mężczyzn w relacjach z kobietami. Te, ujęte w sposób groteskowy, dają wiele do myślenia widzom, zwłaszcza płci męskiej.

Grupa mężczyzn w wyniku nieporozumienia pobiła dziennikarza, który zjawił się na ślubie pewnego znanego ornitologa i znanej piosenkarki. Myśleli bowiem, że był on powodem, dla którego panna młoda powiedziała „nie” przy ołtarzu w kościele. W ciągu filmu okazuje się, że padli oni ofiarą manipulacji ze strony niedoszłej żony pana młodego. Na niedoszłym weselu rozprawiają na temat własnych doświadczeń z kobietami przy butelce wódki i kiszce ziemniaczanej, .

Ten film to absolutny Red Pill w dobrym tego słowa znaczeniu. Obnaża on nagą prawdę o sztuczkach i manipulacjach, jakie stosują kobiety, by osiągnąć swoje cele. Najbardziej dobitna pod tym względem jest historia Fistacha, kolegi panny młodej z zespołu, który opowiada o swoim tragicznym związku. Polecam każdemu, kto lubi tematy damsko-męskie lub chciałby lepiej zrozumieć świat, który nas otacza.

6. Obsesja (2009)

Derek wiedzie spokojne życie u boku kochającej żony. Jednak jego życie zmienia się, gdy w jego firmie zostaje zatrudniona piękna, blond włosa asystentka. Dziewczyna ewidentnie chce uwieść żonatego mężczyznę, jednak ten daje jej do zrozumienia, że nie jest nią zainteresowany. Ona jednak nie daje za wygraną i coraz bardziej zaczyna uprzykrzać życie Derekowi.

Film ten jest jedynym w zestawieniu, którego nie miałem okazji do tej obejrzeć. Jednak porusza on ważny problem, jakim jest sytuacja, w której to mężczyzna musi zmierzyć się z problemem molestowania i stalkingu. Co więcej, małżeństwo bohatera w wyniku tej sytuacji było wielokrotnie wystawione na ciężką próbę. Zamierzam wkrótce obejrzeć ten film i zobaczymy, czy spełni moje oczekiwania.

7. Baby są jakieś inne (2011)

Dwóch facetów w samochodzie rozprawia przez całą drogą na temat kobiet. A w zasadzie narzekają na nie. Poruszane są tam nie tylko sprawy damsko-męskie, ale i różnice pomiędzy mężczyznami i kobietami.

Filmy Marka Koterskiego są pełne ambiwalencji. Teoretycznie komedie, ale w głębi są to dramaty i to naprawdę ciężkie (jak chociażby „Dzień Świra” czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Główny bohater niby jest kreowany na protagonistę, ale który popełnia masę złych decyzji i w konsekwencji sam sobie szkodzi. W ten sposób Koterski ukazuje całą naturę człowieka – człowieka, który jest pełen wewnętrznych sprzeczności. Nie inaczej jest w tym przypadku. Wydaje się, że wywody obu panów są jak najbardziej prawdziwe, ale jednocześnie są w swoich poglądach zupełnie niekonsekwentni, a całe ich tyrady na temat kobiet ograniczają się jedynie do narzekania, który w pewnym stopniu stał się narodowym sportem Polaków.

Mimo to wiele refleksji głównych bohaterów jest prawdziwych i trudno odmówić im racji. Z tego też względu polecam obejrzeć, bo można na podstawie ich dialogu wysnuć wiele konstruktywnych wniosków.

8. Pani Doubtfire (1993)

Klasyka kina familijnego. Daniel Hillard to szczęśliwy ojciec trójki dzieci. Jednak ma poważny problem z odpowiedzialnością i obowiązkowością. Jego lekkoduszny charakter zaczyna przeszkadzać żonie, która w pewnym momencie postanawia się z nim rozwieść. Mimo iż Daniel ma świetny kontakt z dziećmi, to jego żonie sąd przyznał opiekę nad nimi. Mężczyzna nie zamierza się jednak poddać. By być bliżej dzieci, postanowił udawać starszą kobietę, aby zatrudnić się u byłej żony jako niania.

Wspaniała historia ojca, dla którego miłość do dzieci nie zna żadnych granic. Choć bohater nie jest bez wad, swoim ogromnym zaangażowaniem i wielkim sercem z łatwością zdobywa serca widzów niezależnie od wieku. Mimo że film ma 26 lat, to jego uniwersalny przekaz sprawia, że nie zestarzał się ani trochę i wciąż się go ogląda z przyjemnością.

To koniec, ale oczywiście nie oznacza to, że więcej filmów na ten temat nie powstało. Jest wiele filmów, które poruszają ten temat. Jednak ja starałem się wybrać takie, gdzie główną osią fabuły są problemy mężczyzn i ich dyskryminacja. Przy okazji większość z nich to są naprawdę świetne filmy, które nie tylko warto obejrzeć, ze względu na tematykę, ale przede wszystkim dlatego, że są wybitnymi dziełami polskiej i światowej kinematografii.

Polecam je serdecznie, zwłaszcza na długie, jesienne wieczory. 

Mężczyzna racjonalny

Czy jesteś wystarczająco pewny siebie, żeby jak prawdziwy mężczyzna przyjąć odtrącenie na klatę, uśmiechnąć się nonszalancko i wrócić po więcej?
Czy może uciekniesz, odcinając się od reszty świata za wygodnym buforem?
Przekonaj się!