Są takie książki, które zmieniają człowieka na lepsze, kierując umysł na właściwie tory. Są również i takie, które niszczą, miast tworzyć. Co zatem powinien przeczytać Twój syn?

Młodość jest jak przedmowa do książki: czasem książka co innego zawiera, nie to, co obiecywała przedmowa.

Alojzy Ziółkowski

Młodość niesie ze sobą wiele podniosłych ideałów i daje niewiele czasu na refleksję, której naukę poznajemy dopiero w dorosłości. Nie istnieje lepszy sposób na ubogacenie i zrozumienie własnych doświadczeń, jak skonfrontowanie ich z cudzymi przemyśleniami i przeżyciami zwłaszcza jeśli zawarte są w formie ciekawej książki. Nie z każdym autorem możemy się zgadzać, nie zawsze musimy wyciągać te same wnioski, jednak ich treść zawsze daje nam dodatkowy punkt oparcia dla przyszłych przemyśleń. Dobra książka jest jak dłoń wyciągnięta przez autora, która potrafi pociągnąć nas za sobą w świat cudzych doświadczeń, jeśli mamy w sobie wystarczająco skupienia i empatii. W naszym subiektywnym zestawieniu chcielibyśmy podzielić się z Wami książkami, które uważamy za warte uwagi, a w szczególności tymi, które warto polecić swojemu synowi przed wejściem w dorosłość.

1. Folwark zwierzęcy – Orwell George

Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych.

Książka obnażająca mechanizmy władzy. Z punktu widzenia historii – błyskotliwa krytyka Związku Radzieckiego w czasach jego wzrostu do potęgi. Antyutopijna powieść o wykorzystywaniu cudzych dobrych intencji do własnych, egoistycznych celów oraz o naturze ludzkiej, z której nigdy nie wyplenimy pragnienia władzy i chęci sterowania drugim człowiekiem. Obok Roku 1984 jedna z najlepszych książek Orwella, która zmusza młody umysł do kontestowania rzeczywistości.

2. Atlas zbuntowany – Ayn Rand

W każdym momencie swego życia macie wolny wybór: możecie myśleć lub uchylać się od myślenia.

Jeśli ktoś kiedyś zastanawiał się, dlaczego Stany Zjednoczone są największą potęgą na świecie, jednym z powodów jest z całą pewnością niesłabnąca popularność tej książki, sprzedającej się w nakładzie nieraz lepszym niż Biblia. Powieść ta sięga w głąb człowieczeństwa, destylując jego najdoskonalszą formę. Porządkuje wartości i wskazuje drogę, którą powinien kierować się człowiek, aby osiągnąć, pojmowane zawsze indywidualnie, szczęście. Dla młodego człowieka, poszukującego nieraz akceptacji otoczenia – skarb. Dla umęczonej duszy, nierozumiejącej powodu swoich cierpień – ulga. Warto ją wręczyć synowi, a nawet córce, na początku jego drogi przez życie.

3. Książę – Niccolò Machiavelli

Tam, gdzie są duże chęci, przeszkody nie mogą być zbyt wielkie.

Niewiele jest dzieł napisanych w dosyć zamierzchłej przeszłości, które można tak bezpośrednio odnieść do czasów obecnych. Książę traktuje o wszechpotężnym głodzie. Głodzie, który rzuca cień na całe społeczeństwa i poszczególne jednostki. Mowa o łaknieniu władzy, która drzemie w każdym z nas. Nie istnieje bowiem wiedza cenniejsza dla młodego umysłu od zrozumienia istoty władzy i przymiotów, które jej towarzyszą.

4. Faust – Johann Wolfgang von Goethe

Gdy zmądrzeć chcesz, przez błądzeń brnij udrękę
Gdy chcesz się stać, na własną stań się rękę!

Opus magnum Goethego. Opowieść o człowieku, który posiadł wielką wiedzę, lecz mimo to wciąż czuł się nieszczęśliwy. Przez pakt z diabłem została mu dana druga szansa, którą jednak zmarnował. Opowieść o spełnieniu oraz o tym, jak ulotną i subiektywną rzeczą jest ludzka satysfakcja. Lektura uzmysławia nam, że żyjemy dla chwili, dla pojedynczych punktów w naszym życiu, a o naszej jednostkowej wartości nie zawsze decyduje to, jak żyliśmy, ale to, kim jesteśmy w danej chwili – a to warto wpoić młodemu umysłowi.

5. Myśli – Lucius Annaeus Seneca

Obawiacie się wszystkiego jako śmiertelni, a pożądacie wszystkiego, jakbyście byli nieśmiertelni.

Choć filozofia wyewoluowała daleko poza rozważania Stoików, to ciężko jest znaleźć reguły bardziej przejrzyste i ponadczasowe od tych głoszonych przez następców Zenona z Kition. Warto zaszczepić je również w młody umyśle, który będzie musiał mierzyć się z wieloma sytuacjami, gdy wiatr i chłód zacinają prosto w oczy. W takich momentach powinny przypominać się słowa Seneki – mistrza opanowania i samokontroli – dzięki którym można zachować panowanie nad sobą w każdej sytuacji.

6. Mężczyzna racjonalny – Rollo Tomassi

Jestem zwolennikiem szkoły: „bądź kimś, a kobieta sama się pojawi”. Kobieta powinna być wyłącznie wisienką na torcie męskiego życia, nigdy jego głównym celem.

Pomimo że dzisiejsza kultura wpaja chłopcom i dziewczętom, że są praktycznie tacy sami – to znaczy powinni wyznawać te same wartości i dążyć w życiu do tych samych celów i nie zauważać różnic między sobą – to w głębi duszy wiemy, że w tej retoryce jest „coś” bardzo nie tak. To „coś” doskonale rozkłada na części Rollo Tomassi, tłumacząc, na czym polegają różnice pomiędzy obojgiem płci oraz wyjaśniając, dlaczego powinno się je wspierać, a nie zwalczać. Książka w przystępnej formie przedkłada dynamikę relacji między paniami a panami oraz zachęca do obrania w życiu własnego – a nie cudzego – szlaku. Im wcześniej wyciągnie się mądrość zawartą w tej lekturze, tym lepiej.

7. Finansowy ninja – Michał Szafrański

Mądre gospodarowanie pieniędzmi to sztuka minimalizowania tylko tych kosztów, które są nam zbędne, po to, żeby mieć więcej pieniędzy na to, co jest dla nas ważne.

Na liście tej nie mogło zabraknąć klasycznej już książki autorstwa Michała Szafrańskiego, która na dobrą sprawę powinna stanowić podręcznik szkolny. W przejrzysty sposób przeprowadza nas przez świat dzisiejszych finansów, aby czytelnik mógł stać się, jak to określa sam autor, finansowym ninją. Polecamy ją uwadze każdemu, kto chciałby zwiększyć swoją świadomość finansową i zacząć budować prawdziwą niezależność finansową. Warto ją przeczytać, zanim wyruszy się świat pełen instytucji żerujących na nasz portfel.

8. Droga Mężczyzn – Jack Donovan

Nie ma osoby bardziej naturalnej od mężczyzny, który pragnie triumfować i żyć w dostatku.

Książka Jacka Donovana to powrót do korzeni naszej cywilizacji i wartości, które przyświecały męskiemu rodowi od wieków. Tłumaczy, czym różnimy się od naszych przodków i bez zbędnej kurtuazji odsłania brutalną rzeczywistość naszej natury. Autor nie bierze jeńców i nie szuka pochlebców. Odwieczny konflikt między naszą zwierzęcą naturą a rozumem jest czymś, co dotyka każdego z nas, a czemu współcześnie nie potrafimy przyznać racji. Walka, nieustępliwość i pragnienie doskonałości to naturalny kierunek mężczyzn, z którego zeszliśmy, na ślepe tory. Droga Mężczyzn rozbija męskość na atomy, dlatego jest ważnym głosem w debacie nad konwencjonalną męskością.

9. Bogaty ojciec, biedny ojciec – Robert Kiyosaki

Wraz z każdą monetą, którą dostajemy do ręki, otrzymujemy władzę umożliwiającą wybór naszej przyszłości: być bogatym, biednym lub stanowić średnią klasę.

W czasach, gdy szkolne wykształcenie nie daje już pewnego zawodu, a kultura wspiera rozrzutność i życie na kredyt, najcenniejszą wiedzą, jaką możesz podarować synowi, jest przybliżenie mu umiejętności inwestowania. Robert Kiyosaki podsyca chęć wydostania się z „wyścigu szczurów” i przedstawia życie z innej perspektywy – z takiej, w której to nie my pracujemy dla pieniędzy, a pieniądze pracują dla nas. Lektura cenna nie tylko dla najmłodszych.

To nie wszystko

Powyższe autorskie zestawienie nie jest kompletne, jednak stanowi solidny fundament, na którym może wyrosnąć zdrowe i piękne życie. Nie należy jednak zapomnieć, że aby wychować syna w sile i duchu pozytywnej męskości, należy przede wszystkim demonstrować odpowiednie zachowanie, do czego potrzeba niemałej siły i hartu ducha. A właśnie tego, Drogi Czytelniku, z całego serca Ci życzymy.

Mężczyzna racjonalny

Czy jesteś wystarczająco pewny siebie, żeby jak prawdziwy mężczyzna przyjąć odtrącenie na klatę, uśmiechnąć się nonszalancko i wrócić po więcej?
Czy może uciekniesz, odcinając się od reszty świata za wygodnym buforem?
Przekonaj się!