Deputowani stanu Alabama chcą kryminalizacji fałszywych oskarżeń o gwałt. Osoba, która oskarży kogoś fałszywie o gwałt, może trafić do więzienia nawet na 10 lat!

Reprezentant stanu Alabama z ramienia Republikanów, Dickie Drake, zaproponował projekt ustawy, która uczyniłaby fałszywe doniesienia o przestępstwach seksualnych przestępstwem klasy C, zagrożonym karą do dziesięciu lat więzienia. Ponadto, jeżeli oskarżony zostanie uznany za niewinnego, osoba, która złożyła fałszywe oświadczenie, byłaby odpowiedzialna za opłaty prawne oskarżonego.

Amerykańskie liberalne media są oburzone. Powołują się na statystyki, wedle których jedynie 23% przypadków gwałtu jest zgłaszanych. Jak przekonują, nowe prawo sprawi, że kobiety będą jeszcze bardziej obawiać się zgłaszania gwałtów na policję. 

Deputowany Drake powiedział, że chce wprowadzić ustawę po tym, jak była żona jego przyjaciela oskarżyła go i jego nową żonę o seksualne wykorzystywanie swoich dzieci.

Jeśli wnoszą oskarżenie, lepiej niech upewnią się, że to prawda i zastanowią się dwa razy, zanim oskarżą kogoś fałszywie. – powiedział Drake.

Frank Luntz, jeden z komentatorów politycznych sympatyzujących z Republikanami, stwierdził, że wśród prawicowej części amerykańskiego establishmentu panuje przekonanie, że domniemanie niewinności przestało być wartością w systemie sprawiedliwości. 

Jest przeświadczenie, że istnieje zasada „winny, dopóki nie udowodni niewinności”. W erze #MeToo wielu mężczyzn, oraz kobiet, nie wierzy, że system sprawiedliwości wciąż działa, że samo oskarżenie wystarczy, by zniszczyć czyjąś karierę i życie – twierdzi Luntz. 

Stan Alabama jest ostatnio na językach całej opinii publicznej w USA, gdyż tamtejszy parlament przegłosował nowe prawo, które całkowicie zakazuje aborcji.

źródło: Countable/MSNBC

Mężczyzna racjonalny

Czy jesteś wystarczająco pewny siebie, żeby jak prawdziwy mężczyzna przyjąć odtrącenie na klatę, uśmiechnąć się nonszalancko i wrócić po więcej?
Czy może uciekniesz, odcinając się od reszty świata za wygodnym buforem?
Przekonaj się!