Czasy, gdy tylko mężczyźni płacą alimenty, przechodzą do lamusa. Teraz sądy zaczynają coraz częściej orzekać alimenty dla mężczyzn. Niestety nie u nas, a w Wielkiej Brytanii. Jednak kobiety, które muszą płacić alimenty, starają się tego unikać, grając nawet na emocjach mężczyzn i używając do tego stereotypów płciowych. 

W Wielkiej Brytanii istnieją dwa rodzaje alimentów. Jedne to są standardowe „child benefit”, takie jak w Polsce. Ale oprócz tego jeden ze współmałżonków, który gorzej zarabia, dostaje tzw. „alimony” tylko dla niego. Wg. statystyk ok. 5 % rozwodów kończy się zasądzeniem „alimony” na rzecz na mężczyzn. To zdecydowanie więcej niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Ale nowa sytuacja nie odpowiada paniom. Nie chcą one płacić na byłych mężów, mimo że same zarabiają więcej. Okazuje się, że unikają one płacenia alimentów tak samo jak mężczyźni, a nawet nękają swoich byłych partnerów, by zrezygnowali z daniny. Prawnik James Brown twierdzi, że mężczyźni boją się brać alimenty, które im się należą, w obawie, że „wyjdą na niemęskich przed swoimi kolegami i przyjaciółmi”.

Nawet mężczyźni, którzy sprzeciwiają się finansowemu wspieraniu swoich byłych żon, akceptują to, że muszą płacić alimenty, zwłaszcza jeśli byli głównym żywicielem domu. Wiele żon w analogicznej sytuacji twierdzi, że wspieranie byłego męża jest niesprawiedliwe. Ponadto część z nich naciska na mężczyzn, by nie brali alimentów, używając argumentu, że „prawdziwy mężczyzna tego by nie zrobił”. – twierdzi Brown

Co więcej, same sądy często w tej kwestii dyskryminują mężczyzn.

Mieliśmy mężów, którym zasądzano „symboliczne” alimenty, mimo że ich żony zarabiały więcej od nich – mówi James Brown

Inna adwokat, Shlomit Glaser, opowiadała, jak musiała się się natrudzić, by przekonać sąd, że jej prawie 70-letni klient nie będzie w stanie płacić ogromnych alimentów, które zasądził mu kiedyś sąd.

Sądzę. że takie podejście sądów jest już anachronizmem. Jest to może niepoprawne politycznie stwierdzenie, ale adwokaci mają czasem ogromne problemy, by wygrać sprawę rozwodową dla mężczyzny. – twierdzi Glaser

Sądy w Wielkiej Brytanii zazwyczaj faworyzowały kobiet, jako beneficjentów systemu alimentacyjnego, gdyż historycznie to one zazwyczaj zarabiały mniej lub wcale. Ale dziś sytuacja wygląda inaczej. Aż 1/3 brytyjskich matek jest głównym żywicielem rodziny.

Wciąż jednak sądy w Wielkiej Brytanii są uważane za mocno „tradycjonalistyczne”, a więc swoje wyroki ogłaszają w zgodzie z interesem kobiet. Była sytuacja, w której mężczyzna po 15 latach po rozwodzie został zmuszony do płacenia dużo wyższych alimentów na byłą żonę, ponieważ… przepuściła cały majątek w nietrafioną inwestycję, który otrzymała po rozwodzie. I dlatego były mąż musiał jej płacić. Czy tak powinno się uczyć ludzi odpowiedzialności za swoje czyny? 

Mimo, że świat się zmienia i kobiety częściej pracują i zajmują wysokie stanowiska, nadal w sądach na całym świecie panuje przeświadczenie, że to kobiety są słabsze, gorsze i bardziej potrzebują opieki. Wykorzystują to same kobiety, robiąc z siebie ofiary w sądach. Na szczęście coraz częściej rozsądek i logika zaczynają wygrywać ze stereotypami. Ale nadal jest sporo do zrobienia w tej kwestii.

źródło: Telegraph

Mężczyzna racjonalny

Czy jesteś wystarczająco pewny siebie, żeby jak prawdziwy mężczyzna przyjąć odtrącenie na klatę, uśmiechnąć się nonszalancko i wrócić po więcej?
Czy może uciekniesz, odcinając się od reszty świata za wygodnym buforem?
Przekonaj się!