Badacze z USA i Wielkiej Brytanii nie mają wątpliwości – to mężczyźni są bardziej dyskryminowani od kobiet w krajach wysoko rozwiniętych. I to w 91 krajach na 134. 

Badacze z Uniwersytetu w Missouri w USA i Uniwersytetu w Essex w Wielkiej Brytanii dokonali badań na temat dyskryminacji płci. Tym razem wzięto pod uwagę inne czynniki, takie jak: możliwości edukacyjne, spodziewana długość życia oraz ogólna satysfakcja z poziomu życia.

Wyniki badania BIGI (Basic Index of Gender Inequality) mogły być dla niektórych zaskakujące. Aż w 91 badanych krajach na 134, mężczyźni mieli zdecydowanie gorsze wyniki niż kobiety. A zatem w tych krajach są, pod względem tych trzech wspomnianych czynników, bardziej dyskryminowani.

Warto dodać, że w pozostałych 43 krajach gorsze wyniki kobiet w edukacji wynikały jedynie z tego, że kobiety tam nie mają dostępu do żadnej możliwości kształcenia. 

W zestawieniu najbliżej równouprawnienia pod względem edukacji oraz poziomu i długości życia był… Bahrajn. Tuż za nim uplasowała się Wielka Brytania i Holandia. Oprócz Włoch wszystkie kraje europejskie zostały uznane za lepsze do życia dla kobiet.

– Dzięki BIGI skupiamy się na kwestiach, które są ważne dla wszystkich kobiet i mężczyzn w każdym kraju, niezależnie od poziomu rozwoju gospodarczego i politycznego, oraz poprzez uwzględnienie czynników, które mogą być niekorzystne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. – twierdzi profesor psychologii David Geary

– Obecne wskaźniki dotyczące mierzenia równości są zazwyczaj tendencyjne i podkreślają problemy kobiet, a zatem nie są miarą równości płci. – stwierdza.

– Staraliśmy się skorygować sposób badania dyskryminacji dotyczący kwestii kobiet za pomocą istniejących wskaźników, a jednocześnie opracować prosty wskaźnik, który byłby przydatny w każdym kraju na świecie, niezależnie od poziomu rozwoju gospodarczego. – dodaje Geary

Co prawda badacze podkreślają, że jest to prosty sposób na wykazywanie nierówności płci i przez to wyniki mogą być zaskakujące. Przykładowo wysokie miejsce w BIGI zajęła… Arabia Saudyjska. Jednak jest to pierwszy wskaźnik, który na poważnie zajmuje się problemami dotyczącymi nierównościami wobec mężczyzn. Zwłaszcza problem edukacji i zdrowia mężczyzn jest czymś, czym warto się zająć na poważnie. Zwłaszcza że od lat mężczyźni muszą się zmagać z dyskryminacją płciową w tych dziedzinach.

źródło: metro.co.uk

Mężczyzna racjonalny

Czy jesteś wystarczająco pewny siebie, żeby jak prawdziwy mężczyzna przyjąć odtrącenie na klatę, uśmiechnąć się nonszalancko i wrócić po więcej?
Czy może uciekniesz, odcinając się od reszty świata za wygodnym buforem?
Przekonaj się!