Sąd w USA zdecydował, że William Marotta musi płacić alimenty na dziecko lesbijskiej pary, której pięć lat temu dał swoją spermę. Historia z 2014 roku na szczęście zakończyła się happyendem, ale mogła stworzyć bardzo niebezpieczny precedens. 

Sąd przyznał, że Amerykanin, który przekazał nasienie parze lesbijek, jest prawnym ojcem ich córki i musi płacić alimenty. Zdecydował on, że 47-letni dawca ma być odpowiedzialny finansowo za czteroletnią dziewczynkę. 

Historia zaczęła się od tego, że lesbijska para Jennifer Schreiner i Angela Bauer postanowiły na własną rękę znaleźć dawcę na ich przyszłe dziecko, nie korzystając z pośrednictwa lekarzy. Zgłosił się William Marotta, który spisał z nimi umowę, że zrzeka się wszelkiej prawnej odpowiedzialności za dziewczynkę. Jednak gdy para wpadła w kłopoty finansowe, kobiety zwróciły się z wnioskiem o zasiłek. Urzędnicy stanu Kansas stwierdzili, że para powinna napisać wniosek do sądu o alimenty od biologicznego ojca dziecka. Wykorzystały w ten sposób kruczek prawny, który mówi o tym, że dawca spermy bez pośrednictwa lekarzy nie może zrzec się odpowiedzialności za dziecko.

Rodzic nie może wypowiedzieć praw rodzicielskich na podstawie umowy, nawet jeśli strony wyraziły na to zgodę. Obustronna umowa nie jest w stanie uchronić pana Marotty od odpowiedzialności prawnej i rodzicielskiej za dziecko – stwierdziła sędzia Mary Mattivi

Prawnik Marotty Ben Swinnen zaznaczył, że jego klient jedynie chciał uszczęśliwić parę, dając im możliwość wychowania własnego dziecka. Zapowiedział, że odwoła się od tego skandalicznego wyroku.

Ostatecznie sąd drugiej instancji uchylił wyrok, który ogłosiła Mary Mattivi i orzekł, że Marotta nie musi płacić już dalej na swoją biologiczną córkę. Jednak sąd apelacyjny nie anulował mu zaległych alimentów, których wartość opiewała na 10 tysięcy dolarów. Mimo to prawnik Williama Marotty jest zadowolony z wyroku sądu.

– To wspaniałe zwycięstwo dla pana Marotta. Jesteśmy bardzo zadowoleni z decyzji. – powiedział adwokat mężczyzny.

źródła: Telegraph/cjonline.com

Mężczyzna racjonalny

Czy jesteś wystarczająco pewny siebie, żeby jak prawdziwy mężczyzna przyjąć odtrącenie na klatę, uśmiechnąć się nonszalancko i wrócić po więcej?
Czy może uciekniesz, odcinając się od reszty świata za wygodnym buforem?
Przekonaj się!