Festiwal, który miał się odbyć w sierpniu w Goeteborgu, został uznany przez władze za dyskryminujący. Reklamowany był jako „pierwszy poważny festiwal muzyczny dla kobiet, transseksualistów oraz osób niebinarnych”. 

Festiwal Statement miał być pierwszym festiwalem bez udziału mężczyzn. Powodem powstania festiwalu jest zwiększona liczba przypadków molestowania i gwałtów podczas festiwali w Szwecji w ostatnich latach. Organizatorki festiwalu jednak całą winę za ten stan zrzucają na ogół mężczyzn. Tymczasem w większości przypadków kobiety, które padły ofiarą molestowania mówiły, że napastnik był „południowej urody”

Choć nie zakazywano bezpośrednio sprzedaży biletów mężczyznom, organizatorki przedsięwzięcia otwarcie deklarowały, że nie życzą sobie „cis mężczyzn”, a męscy menadżerowie i technicy mieli ograniczoną możliwość poruszania się po terenie festiwalu.

Rzecznik Praw Obywatelskich ds. dyskryminacji (szwedzki odpowiednik funkcji, którą w Polsce pełni Sylwia Spurek) stwierdził jednak, że festiwal, w którym wyklucza się kogoś ze względu na płeć, jest poważnym naruszeniem przepisów antydyskryminacyjnych. Do sprawy odniósł się także rzecznik prasowy szwedzkiego RPO Clas Lundstedt.

Ważne jest, aby wskazać naruszenia. Przed festiwalem pojawiły się niepokojące informacje, które zostały napisane na ich stronie internetowej – powiedział Lundstedt – Jednak nadal nie możemy udowodnić, że ktoś doznał dyskryminacji na etapie wdrażania festiwalu lub został odrzucony (ze względu na płeć). 

Póki co nikt bezpośrednio nie ucierpiał z powodu dyskryminacyjnych deklaracji, więc RPO nie przewiduje na razie żadnego wniosku o ukaranie organizatorów. Jednak jak podkreśla rzecznik prasowy Lundstedt, kilka przypadków przestępstw seksualnych nie może być usprawiedliwieniem dla seksizmu.

 Oczywiście wierzymy, że wykorzystywanie seksualne, szczególnie na festiwalach, jest poważnym problemem. Ale staramy się temu zaradzić. Nie powinno to jednak nastąpić w sposób naruszający prawo, co wynika z ich oświadczeń w mediach i na ich stronie internetowej.

Do sprawy odniosły się też organizatorki, które w kpiącym tonie napisały deklarację na Facebooku.

„Hej, cis-faceci!

Jest nam smutno, że to, co dla 5 tys. kobiet, osób niebinarnych płciowo oraz transpłciowych było doświadczeniem zmieniającym życie, kilku heteroseksualnych mężczyzn doprowadziło do szewskiej pasji

Sukces festiwalu Statement pokazuje dokładnie to, czego my kobiety potrzebujemy. A werdykt Rzecznika Praw Obywatelskich nie zmieni tego faktu. Oprócz tego nie mamy żadnych komentarzy. Jesteśmy zajęte zmianą na świata na lepsze.”

Hej Diskrimineringsombudsmannen! Vi har tagit del av ditt beslut och vi tycker att det är trist att det 5 000 kvinnor,…

Opublikowany przez Statement Festival Poniedziałek, 17 grudnia 2018

źródło: Daily Mail

Mężczyzna racjonalny

Czy jesteś wystarczająco pewny siebie, żeby jak prawdziwy mężczyzna przyjąć odtrącenie na klatę, uśmiechnąć się nonszalancko i wrócić po więcej?
Czy może uciekniesz, odcinając się od reszty świata za wygodnym buforem?
Przekonaj się!