Bycie alfą nie zawsze idzie w parze z tym, czego po takiej osobie oczekujemy. Istnieją szlachetni, cnotliwi mężczyźni i łajdacy, których łączy jedno nastawienie do rzeczywistości.
Panuje powszechne przekonanie, że w definicji męskości zawierają się cechy, które najlepiej wpisują się w osobowość prezentowaną przez samca alfa. Skoro facet zdobył miano alfy, grał według określonych zasad, a kobiety go za to szanowały, to widocznie na to zasłużył. Jednak smutnym wnioskiem, który możemy wysnuć, jest fakt, że więzienia są wypełnione takimi samcami, którzy skierowali swoją werwę w kierunku destrukcyjnych, antyspołecznych przedsięwzięć.
 
Można mnożyć przykłady obojętnych dupków, którzy z całą pewnością nie są prawymi autorytetami moralnymi, a mimo wszystko kobiety dosłownie zabijają się, konkurując o ich względy. Po prostu bije od nich naturalna męskość (…).
 
Istnieją dilerzy narkotyków, przywódcy gangów, mężowie, ojcowie i szefowie korporacji, których łączy ta sama cecha – odpowiednie nastawienie. Czyngis-chan był męski jak cholera, miał pod sobą rzesze ludzi, a mimo to jest w czołówce listy największych dupków tamtych czasów.
 
(…)
 
Przesłaniem do zapamiętania jest fakt, że mężczyzna nie staje się alfą dzięki swoim osiągnięciom. Osiąga coś dlatego, że jest alfą. Odpowiedni charakter można nabyć lub dostać w prezencie od natury. W swojej praktyce ciągle mierzę się z problemami podnoszonymi przez młodych chłopaków, którzy pytają, czy ich zachowanie było w stosunku do kobiety wystarczająco męskie. Prawdziwa odpowiedź brzmi: męskie zachowania są manifestacjami męskiego charakteru. (…) Musisz rozumować niemalże w dziecinny sposób, żeby naprawdę docenić, czym tak naprawdę charakteryzuje się alfa. Zresztą dzieci bywają alfami. Nawet chłopcy, którym dokuczano i przepychani introwertycy mają lepsze zrozumienie cech charakteryzujących samca alfa niż większość dorosłych mężczyzn. Młode osoby nie posiadają bowiem zdolności do abstrakcyjnego myślenia, które jest niezbędne do znalezienia logicznej definicji męskości. Większość facetów, dzięki procesowi socjalizacji, w różnym stopniu traci wrodzone rozumienie męskości na przestrzeni czasu. Mężczyźni naturalnie manifestujący cechy alfy, Coreyowie naszego świata, mają lepsze pojęcie o użyteczności męskiego charakteru i wykorzystują go na własną korzyść lub zgubę.